sobota, 24 września 2011

Prędkość światła przekroczona?


Międzynarodowy zespół uczonych poinformował, że neutrino podróżują szybciej od światła. Jeśli doniesienia te się potwierdzą, jesteśmy być może świadkami olbrzymiego przełomu w fizyce.

Antonio Ereditato, rzecznik prasowy grupy, stwierdził, że prowadzone wielokrotnie w ciągu ostatnich trzech lat eksperymenty wykazały, że neutrino wysyłane z CERN-u do włoskiego wykrywacza neutrin Borexino przybywały tam o 60 nanosekund szybciej, niż mogłoby przybyć światło.

Jesteśmy pewni naszych wyników. Sprawdzaliśmy je wielokrotnie, braliśmy pod uwagę wszystko, co mogło je zakłócić. Teraz chcemy, by sprawdziły je niezależne zespoły naukowe - mówił Ereditato.

Założenie, że nic nie może podróżować szybciej niż światło wynika ze szczególnej teorii względności Einsteina. Prędkość światła i przekonanie o jej nieprzekraczalności to jeden z kluczowych elementów Modelu Standardowego.

Podczas eksperymentów prowadzonych w ramach projektu OPERA z CERN-u do Gran Sasso wysłano 15 000 wiązek neutrino. CERN od Gran Sasso dzieli 730 kilometrów. Światło przebyłoby taką odległość w 2,4/1000 części sekundy. Neutrino były o 60 nanosekund szybsze. To maleńka różnica, jednak niezwykle ważna. Odkrycie jest tak niesamowite, że każdy powinien bardzo ostrożnie do niego podchodzić - dodał Ereditato.

Autor: Mariusz Błoński
Żródło: kopalniawiedzy.pl

Więcej na ten temat w polskich mediach:
tutaj

Relacja z konferencji prasowej + informacje techniczne
tutaj (j.angielski).

3 komentarze:

 1. No cóż... Teoria względności, to mimo wszystko tylko teoria, mimo że większość już do niej się przyzwyczaiła... Jeśli zatem nie przystaje ona do rzeczywistości, to należy ją odrzucić (lub odpowiednio zmienić - jak wolą inni :P )

  OdpowiedzUsuń
 2. Znalazłem niedawno parę informacji związanych z tematem...

  http://electrino.nowyekran.pl/post/27712,panowie-to-nieuk-i-psychopata

  OdpowiedzUsuń
 3. Robert do odrzucenia OTW Einsteina jeszcze daleko a właściwie nie spodziewam się żeby kiedykolwiek to nastąpiło. Teoria zostanie raczej zmodyfikowana (co jest normalne w nauce). Cała ta sprawa z neutrino jest zaiste ciekawa. trzeba będzie poczekać kilka lat na weryfikacje eksperymentu przez niezależne grupy. Nie mnie dla mnie jest oczywiste że "nie śniło się naszym filozofom" z czym tak na prawdę mamy do czynienia ;-)

  OdpowiedzUsuń